Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Opery v Ypsilonce

30. března 2007 v 13:27 | Helena |  divadlo
Tento měsíc jsem měla možnost zhlédnout hned dvě "opery" v jednom z mojich nejoblíbenějších divadel. A tu možnost jsem využila.
Kdo by neznal Smetanovu Prodanou nevěstu, hravou to operu z českého venkova. Ovšem, když si "věrné milování" slibují Kretschmerová s Ebenem, člověk roní slzy nejen dojetím.

I Lábusovi padla role Kecala (s deštníkem, pod který se všichni schovávají, když začnou padat Škroupy :-D) jako ulitá a korunu všemu nasazuje koktavý Vašek v podání Vacka, který vyčítá své mamince (s velkou PRavdou), že za jeho koktavost a zaostalost může vlastně ona, když ho přeučila z leváka na praváka. Děj zůstává víceméně zachován, až na občasné návštěvy Synkové a Nového z Dvořákova Jakobína, kteří "cizinou bloudili" a každým svým vstupem rozesmějí všechny diváky. Nakonec si však i oni najdou ve hře své místo. Árie byly zazpívané čistě a vtipně a jak hra běžela, člověk se nepřestával za břicho popadat.
Druhá opera, Dvořákova Rusalka, už mě tolik nepobavila (ale možná je to jen tím, jak vysoko nasadila laťku Prodanka). Nicméně tam bylo několik úžasných potav. Asi nejvíc mě rozesmála postava prince, kterou zahrál Lábus. Scénka, kdy postarší unavený princ už začíná být unavený z věčného laškování a hraní "berany berany duc" s mladičkou Rusalkou, jako by byla ze života ;-). Další úžasnou postavu, myslivce od princova dvora, hrál Schmitzer a docela slušně (nebo spíš neslušně) celou postavu vystihuje její "árie" s doprovodem elektrické kytary a ústředním tématem "řekněte prdel", kterou si můžete poslechnout na blogu: http://zabavnaskola.blog.cz/0607/jiri-smitzer-reknete-prdel , ale doporučuji jen otrlejším jedincům. Pak se mi ještě líbila Synková jako čarodějnice, ale zbytek už byl slabší. Zvlášť postava vodníka (v podání Dejdara) mě příliš nenadchla a ani Švanda dudák nebloudil do děje zdaleka tak vtipně jako Synková s Novým cizinou.
Přesto ale obě opery vřele doporučuji, opravdu jsem se bavila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama