Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Proč mám ráda Velikonoce

5. dubna 2007 v 14:08 | Helena |  jen tak
Jsem asi v dnešní době docela rarita, když nenadávám na svátky a vlastně je naopak mám moc ráda. Naučila jsem se ignorovat plastikový vajíčka, umělý králíčky a slepičky a na Vánoce blikající sněhuláky a Santy a užívám si svátků se svými blízkými. Užívám si atmosféry a moc ráda si ozdobím byt kočičkama a trnkama ve váze (na Vánoce oříškama, jablíčkama a větvičkama) a peču beránky nebo cukroví.

A Velikonoce mám asi úplně nejradši. Jako menší jsme je vždycky s bráchou, sestřenicí a bratrancem trávili u babičky na vesnici a užívali si různých místních tradic. Kluci pak hlavně "vodění Jidáše" spojeného s hrkačkou. Školáci chodili vesnicí už od čtvrtka každý den ráno, v poledne a večer hrkat a zpívat. A nakonec v neděli se nejstarší školák oblíknul do rulíků slámy, na hlavu si dal vysokou proutěnou čepici a do ruky trnovej prut a chodili vesnicí, hrkali, vodili slámového Jidáše a lidi jim dávali peníze, vajíčka a sladkosti. Nakonec se Jidáš za vesnicí spálil (tedy ta sláma ;-)).
My jeli k babičce vždycky už ve středu večer a v pátek přijeli rodiče a strejda s tetou. A to jsme pak vždycky po setmění chodili na procházku, protože se na Velký pátek otvírá země a vydává poklady. Nejdřív jsme jako malí nadšeně běželi ke každé světlušce nebo trouchnivějícímu fosforeskujícímu pařezu, domnívajíce se, že je to poklad. Když jsme trochu povyrostli, vymyslely jsme se sestřenicí plán. Koupily jsme čokoládové zlaťáčky, daly do krabičky a babičku s dědou navigovaly, kam mají jít po setmění zapálit svíčku. A ten večer jsme našli poklad ;-).
V sobotu a v neděli jsme pak zdobily vajíčka. Cibulové, barvené s obtisky nebo vyškrabované. Vosk jsme zkoušely párkrát, ale s nevalnými výsledky.
Oblíbený je dodnes i zvyk "bloudili". Děda, potažmo hospodář, rozkrojí vajíčko a říká: "Kdybyste někdy v životě bloudili, vzpomeňte si, s kým jste jedli tohle velikonoční vajíčko a cestu domů vždycky najdete." A pak si každý u stolu vezme kousek toho vajíčka. Jen si teď nějsem jistá, jestli se "bloudili" dělá na Boží hod (v neděli) nebo až na velikonoční pondělí.
A v pondělí pak následuje obligátní šmerkust, který jediný mi trochu dojem z Velikonoc kazí. Teda co se rodiny týče, je to sranda a nařezáno dostanem pořádně ještě než stačíme vylézt z peřin, ale pak chodí ti upejpaví koledníci, kteří čekají, až se jim samy před pomlázku nastavíme, to není nic pro mě.
Letos jedeme na Velikonoce na chalupu na Tachovsko a už se nemůžu dočkat. Tradice propojíme s výlety. Ke zdobicím technikám jsme časem přidali i drátkování a háčkování vajíček, ale na staré dobré cibuláky nedáme dopustit - ať už na ty batikované nebo s obtisknutými lístečky. A nařezáno asi dostanem zase pořádně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fijalka fijalka | Web | 10. dubna 2007 v 14:23 | Reagovat

No toto! Je to docela mily, co vsecko mas o velikonocich. Ale ja to moc nemusim, spis bych oslavovala jaro jako takovy. Na velikonoce se obchody a domovy zaplnej velikonocnima serepetickama, nekdo me chce mydlit pomlazkou...divny. Nemam rada kdyz mi vnucujou Ted budes malovat vejce a Ted budes obchazet rodinny navstevy a Ted se slavi svatek. Zakutim si, kdy budu mit chut. Slava a hura at zije obdobi bez svatku (rozumej - ted od velikonoc do vanoc)!

2 Helena Helena | E-mail | 26. dubna 2007 v 13:16 | Reagovat

Tak to mě nikdo k ničemu nenutí. S pomlázkou jsem si letos užila dokonce i utíkaní (po veliký zahradě na chalupě) a vajíček jsme udělaly pár. Nějaký jsem si odrátkovala, ale pak hlavně cibulový a pár normálních barevnejch.Bylo krásný počasí, projela jsem se na kole a byla na výletě v Bečově nad Teplou, kde je nádhernej Relikviář Sv. Maura (po korunovačních klenotech nejvýznamnější movitá památka v Čechách), zahráli jsme si pár deskovejch her,... Moc jsem si to užila. A jaro si užívám taky.

3 Petr Bartošek Petr Bartošek | E-mail | 13. dubna 2012 v 11:20 | Reagovat

njn je to dost dobrý ale mohla to napsat jiným spůsobem třeba jako kluk stejně si to vymislela

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama