Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Rodinná slavnost

18. května 2007 v 10:58 | Helena |  divadlo
Včera jsem byla v Činoherním klubu na naprosto strhujícím a výborně zahraném divadelním ztvárnění filmu Thomase Vinterberga a Mogense Rukova Rodinná slavnost. Tolik na mě zapůsobila, že chci hned alespoň pár řádek napsat, aby neupadla do složky "Rozepsané" na blogu nebo dokonce "možná někdy, až bude čas" v mojí hlavě.

Je vždycky těžké, napsat něco o hře či filmu a nevyzradit pointu. A u téhle hry mi to přijde snad ještě těžší, protože právě ona pointa je tím, kolem čeho se vše točí.
Hra začíná sice na první pohled idylkou večer před oslavou šedesátých narozenin Helgeho, otce početné rodiny, který si připravuje svůj sváteční proslov. Do velikého domu se služebnictvem (které má v příběhu rodiny také nezanedbatelné místo) se postupně sjíždí rodina a už záhy se začíná projevovat, že není vše úplně v pořádku. Těsně před oslavou přijedou ještě Helgeho bratři a můj nejoblíbenější pár děda s babičkou.
Program oslavy je naplánovám do posledního detailu, všichni nádherně oblečení, ale již při prvním proslovu duševně narušeného staršího syna Christiana jsou všichni uvedeni do rozpaků. To, co řekl, zjevně každým otřese, nicméně během minuty se baví dál, jakoby se nic nestalo.
Christian vystupňuje napětí ještě druhým proslovem, který je po chvíli završen ještě nalezeným dopisem jeho zemřelé sestry - dvojčete. Dopis se nedopatřením dostane na stůl a jelikož je součástí rodinné tradice přečíst dopis, který leží na stole po "zpívací procházce", přečte ho nahlas Christianova druhá sestra Helena, která už předem zná jeho krutou výpověď.
Vše končí kocovinou většiny zúčastněných a snídaní následující den. Všechna hrůza zůstává viset ve vzduchu a zjevně nikdo neví, jak se vším, co bylo odkryto naložit.
Herecké výkony jsou výborné, zvlášť Juraje Kukury v hlavní roli otce Helgeho a Matěje Dadáka coby Christiana.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama