Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Červen 2007

Nový Zéland 2000/2001 - 3. vorvani u Kikoury

27. června 2007 v 15:36 | Helena, Zdeněk |  cestování
Pondělí, 18. prosince: Vstáváme v šest hodin. Rychle se umyjeme, zabalíme, nasnídáme a v sedm odjíždíme. Cesta na Picton Ferry je po přeplněné dálnici. Po chvilce bloudění po přístavu nacházíme naši loď a po deváté hodině se naloďujeme. Po zaparkování auta jdeme na horní palubu. Dělá se pěkně, je teplo a začíná svítit sluníčko. Tříhodinovou cestu zpříjemňují krásné výhledy na ostrůvky a skály. Proplouváme fjordem a po poledni přistáváme v Pictonu.

Nový Zéland 2000/2001 - 2. Auckland - Wellington

26. června 2007 v 11:13 | Helena, Zdeněk |  cestování
Pátek,15. prosince: Probíráme se už nad Austrálií. Po snídani vyplňujeme deklarace a mně se začíná dělat špatně. Patrně mám úpal a ještě v letadle několikrát zvracím a od letušky dostávám na památku ;-) několik sáčků. V Aucklandu přistáváme načas ve 13 hodin místního času (je o 12 hodin víc než u nás).
Na letišti se podrobujeme důkladné kontrole zpáteční letenky, musíme vybalit batohy, vydezinfikovali nám boty a stan. Bramborové kaše se podrobily testu na drogy. Asi ve tři hodiny opouštíme letiště.

Nový Zéland 2000/2001 - 1. cesta

26. června 2007 v 9:38 | Helena, Zdeněk |  cestování
Cestování po Novém Zélandu bylo jedno z vůbec nejkrásnějších, co jsem zažila. Naši nás (mě a bráchu) tam vzali na období přelomu let 2000 a 2001.
Zéland je neobyčejně pestrý. Severní ostrov vznikl sopečnou činností, takže jsou na něm různé sopky, gejzíry a termální bazénky. Okolo pobřeží se táhnou pláže. Jižní ostrov vznikl vrásněním, takže středem se táhnou Jižní Alpy s nevyšší horou Mt. Cook. Západní část ostrova je velice deštivá (tudíž málo osídlená), pokrytá deštnými lesy se stromovitými kapradinami a spoustou mechorostů a lišejníků. Východní část (za alpskou hradbou) je suchá a jih je hodně větrný.
Dva autoři článků jsou uvedeni proto, že čerpám z tátových zápisků z cesty. Já si nic nepsala a tak už bych jen velice těžko lovila v paměti události šest let staré.;-)

...a jakou výmluvu máte vy?

22. června 2007 v 12:04 | Helena |  jen tak
...aneb ekologie z pohledu pana DrIng Loužka
Zdá se, že pan PhDr. Ing. Marek Loužek má jasno, proč nerecykluje (tedy alespoň z toho co říká, to nevypadá, že by recykloval): "Některé lidi recyklace baví. To je v pořádku, ale neměli bychom vycházet z předpokladu, že recyklace slouží veřejnosti, společnosti a dokonce planetě. Je ekonomicky v pořádku, pokud se ekonomicky vyplatí." Pronesl to na veřejné besedě cyklu Třetí dimenze - téma: Ekologie a ekonomie. Jeho příspěvky (ocitovné v červnovém Vesmíru) mě šokovaly a ještě víc to, že tento pán napsal již tolik článků a monografií a navíc ještě přednáší na vysoké škole.

Helčin narozeninový dort

22. června 2007 v 10:28 | Helena |  oblíbené recepty
Dnes je to už sedmadvacet let, co pozoruju tenhle svět. A to by bylo, abych při takové příležitosti nenapsala recept na můj nejoblíbenější dort. Dorty moc nemusím, ale na tomhle si pochutnám vždycky. Dělávala nám ho už máma i babička (možná v nějaké obměně), když jsme byli malí a kdo mě zná a někdy se mnou slavil (ať svoje nebo moje) narozeniny, moc dobře ho bude znát.

Zapečená kapusta s tvarohem

20. června 2007 v 10:12 | Helena |  oblíbené recepty
Tady je jeden recept na přání. Jsem za to přání ráda, protože tenhle recept mě před nedávnem opravdu nadchnul. Myslela jsem si, že kapustu nesnáším (a uvařila jsem to jen kvůli příteli, který mě o ni prosil už rok) - a ejhle, bylo to vynikající a když se přivřou oči nad tou šunkou, tak je to i zdravý.

Seznamka

19. června 2007 v 13:49 | Helena |  jen tak
... aneb "prostě hledám nějakou trochu hezkou a hlavně v pohodě holčinu"
Všude jsou dnes spousty seznamek se spoustou osamělých sympatických, hodných a upřímných lidí. Přesto mám kolem sebe lidi, kteří zůstávají sami. Možná stejně jako já věří, že takhle to zkrátka nemůže (alespoň ve většině případů) přece fungovat. Proč tomu nevěřím?

Francouzská sýrová polévka

19. června 2007 v 11:45 | Helena |  oblíbené recepty
To mi takhle jednou doma zbylo větší množství sýrů a hodně mléka. Odjížděla jsem na víkend, tak jsem se toho chtěla nějak efektivně zbavit. Tenhle recept mi padl do oka a přišel mi lepší, než vylít mlíko do záchoda a sýry vyhodit do koše ;-) (to stejnak nikdy nedělám, jejich poslední štace, když jsou již jo vyzrálý, je naše domácí "fondue"). Recept je opravdu jednoduchý a výsledek stojí za tu jedinou námahu, kterou je nastrouhání sýra.

..."Život není nic jiného než otázky, které dostaly tvar"...

18. června 2007 v 15:53 | Helena |  úvahy nad textem
Hillel se znovu záhadně usmál: "Každá otázka, na kterou se člověk ptá, je zodpovězena v témž okamžiku, kdy si ji v duchu položil. ...Celý život není nic jiného než otázky, které dostaly tvar a které v sobě nesou zárodek odpovědi - a není nic než odpovědi, které jsou obtěžkány otázkami. Kdo v něm vidí něco jiného, je blázen."

Červená královna a Sobecký gen

12. června 2007 v 11:54 | Helena |  zajímavosti z přírody
... aneb všechno dění pod sluncem je pomíjivost a honba za větrem? (jak praví kniha Kazatel)
Zvlášť, když se při tom všem pachtění člověk (či jiný živý organismus) ani nestačí rozmnožit. Pokusím se krátce popsat, co nám tyhle dvě teorie, klíčové pro současnou sociobiologii a evoluční biologii, říkají. Ovšem není to nic optimistického. Posuďte sami.
Jedna teorie nám říká, že musíme běžet, co nám síly stačí, abychom zůstali na místě a druhá, že jsme jen schránka sloužící k reprodukci sobeckých genů.

Brokolice a/nebo květák zapečené s bešamelem

5. června 2007 v 11:05 | Helena |  oblíbené recepty
Původní recept je na květák (dokonce ještě s hráškem), ale pro předsudky některých členů rodiny vůči květáku, jsem ho nejdřív připravovala jen s brokolicí. Teď už dělám pekáček s obojím. Množství ingrediencí je spíš orientační, dělám to po paměti podle oka (originální recept už u sebe nemám) a navíc nejsem zastáncem přesně odměřených ingrediencí (to leda ještě tak při pečení buchet a koláčů), ale ráda si recepty přizpůsobuji svým chutím.

Gustav Meyrink; Golem

4. června 2007 v 14:58 | Helena |  knihy
Od chvíle, kdy jsem se o této knize prvně dozvěděla (už to bude deset let), zařadila jsem si ji v hlavě do složky "musím někdy přečíst". Až teprve před pár měsíci jsem se k tomu dostala a přetáhla do složky "musím doporučit".