Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Červenec 2007

Nový Zéland 2000/2001 - 8. Sopky

31. července 2007 v 12:22 | Helena |  cestování
Pátek, 5. ledna: Vstáváme po osmé hodině. Kemp je hned u silnice, tak je tu dost rušno. Necháváme tu stany, doplácíme ještě jeden den a vydáváme se směrem k sopce Taranaki (Mt. Egmont, 2518 m n.m.). V Standfordu se informujeme na výstup, dostáváme mapku a jdeme na "plateau". Jak se k hoře blížíme, je stále krásnější, ale taky mě z toho čím dál tím víc jímá hrůza, když vidím, jak se nepřístupně před námi tyčí (strmé skály, sníh). Celkové převýšení od parkoviště je 1400 m. To na celodenní výlet není tolik, ani celková výška zdaleka není taková, že by vyvolávala nějaké obtíže, nicméně to jsme ještě neměli potuchy o strmosti cesty a především terénu, kterým půjdeme.

Lidské myšlení III.

23. července 2007 v 13:21 | Helena |  zajímavosti z přírody
Už Vás přestanu napínat a přicházím s výsledky a objasněním úloh, řešených v minulých dvou článcích a týkajících se lidského myšlení. Ani jsem netušila, jak krásně to vyjde.

Lidské myšlení II.

20. července 2007 v 13:43 | Helena |  zajímavosti z přírody
Když vidím, jak jste se pěkně snažili a odpovídali na předchozí úlohu, přidávám pokračování. Ještě nebudu zveřejňovat správnou odpověď na předchozí otázku, kdyby náhodou ještě někdo chtěl odpovídat. Těm, kdo tak doposavaď neučinili, doporučuji nejdřív pročíst minulý článek (Lidské myšlení I.) a odpovědět na zadanou úlohu.

Lidské myšlení I.

19. července 2007 v 14:38 | Helena |  zajímavosti z přírody
Tak tu mám jednu zajímavost na pokračování. První a druhá část bude ale vyžadovat trošku spolupráce. O víkendu se má ochladit, tak tahle malá logická úloha snad neohrozí přehřátím funkci vašich mozků. A navíc, jak jsem psala úplně ze začátku, je takové pravidelné procvičování tohoto orgánu velice prospěšné v prevenci neurodegenerativních chorob.;-)

Nový Zéland 2000/2001 - 7. Nový rok u královny Charlotty

19. července 2007 v 8:19 | Helena, Zdeněk |  cestování
Pondělí, 1. ledna 2001: První den nového tisíciletí, které jsme včera přivítali jako jedni z prvních na Zemi, o celých dvanáct hodin dříve, než naši známí v Čechách. Vstáváme po půl deváté. Po snídani odjíždíme směr Picton. Cestou občas silně prší, ale jinak je hezky. Stavili jsme se na zavěšeném mostě u Lyellu, který je nejdelší na Novém Zélandě, 146 m a visí ve výšce 21 m. Přejíždíme několik pohoří, odkud jsou krásné výhledy na vzdálené zasněžené hory. Čím víc se blížíme k Nelsonu, tím víc se krajina podobá našim horám.

Vepřové na houbách

18. července 2007 v 9:57 | Helena |  oblíbené recepty
Fijalko, tak tady je jeden tradiční recept pro Tebe a pro všechny, co mají nějakou traumatickou zkušenost s hovězím masem. Já osobně mám hovězí moc ráda a pokud už někdy dělám maso, tak nejčastějš asi v poslední době právě to hovězí. Taky kuřecí, ryby a jehněčí mám moc ráda. Právě to vepřové dělám jen hodně výjimečně, asi tak dvakrát do roka. Ale tahle úprava mi chutná.

Nový Zéland 2000/2001 - 6. Závěr roku na západě jižního ostrova

17. července 2007 v 15:09 | Helena, Zdeněk |  cestování
Úterý, 26. prosince: Prší. Vstáváme v půl osmé, po snídani se balíme a v deset vyrážíme na Milford Sound. celou cestu prší. Je to nejdeštivější místo na Zemi (prší tu asi 300 dní v roce). Kolem jsou zasněžené hory s čerstvým sněhem (asi od 1000 m). Posledních padesát kilometrů je několik vyhlídkových míst, která si necháváme na zpáteční cestu. Cesta stoupá serpentinama do tunelu, u kterého jsou vodopády a zasněžené hory. Pak prudce sjíždíme k moři do Milfordu.

Kvaltování, shon a stres

16. července 2007 v 14:45 | Helena |  úvahy nad textem
"Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest."
(Jan Ámos Komenský)

Ideální postava

12. července 2007 v 14:32 | Helena |  jen tak
Tisícům žen připadá honba za "dokonalým tělem" nesmyslná a přesto většina z nich a statisíce dalších drží diety, cvičí, kupují si pilulky na hubnutí i "zeštíhlující" krémy. Jen minimum z nich/z nás tohle všechno podstupuje kvůli svojemu zdraví. A proč ty/my ostatní? A co je vlastně ten ideál? Většina žen si myslí, že by mohly (víc nebo míň) zhubnout. Znala jsem jen jednu holku (mimochodem s krásnou, štíhlou, souměrnou postavou), která si přála přibrat - nedařilo se jí.
Dokonce jim bývá i jedno, že mají vedle sebe muže, který by si byl býval přál, aby žena trochu přibrala. Čím blíž jsme hranici podváhy a čím víc z nás lezou kosti, tím jsme na sebe pyšnější a připadáme si krásnější. Není něco v nepořádku?

Salát s medovými kuřecími prsíčky

11. července 2007 v 9:22 | Helena |  moje recepty
Tak v anketě zatím vedou recepty zdravé, lehké a také zeleninové, navíc je léto, tak přicházím s dalším salátem. Jako u většiny salátů, jde opět o výplod mé fantazie, ale zatím si nikdo nestěžoval.:-)

Roštěná, hovězí na houbách a znojemská pečeně

4. července 2007 v 10:50 | Helena |  oblíbené recepty
Rozhodla jsem se, že na blog občas dám i recept, který sice je obecně známý, ale jelikož jsem stále ještě mladá ;-), mám kolem sebe lidi, kteří některé běžné recepty našich babiček a maminek ještě nikdy nezkoušeli a občas se na ně ptají. Tak dnes to bude velice snadná a vděčná klasika s obdobným základem - roštěná, roštěnky na houbách a znojemská pečeně/dušeně :-).
A (nejen) pro ty, kdo si přáli na mojem blogu recepty je na konci připojená anketa, abych věděla, jaké recepty chcete nejvíc.

Nový Zéland 2000/2001 - 5. jih - Catlins a okolí

3. července 2007 v 14:25 | Helena, Zdeněk |  cestování
Sobota, 23. prosince: Ráno prší a fouká hrozný vichr. Vstáváme před osmou, kdy přestalo pršet. Po oschnutí stanů je balíme a pak vydatně snídáme. Přichází nějaká paní, jestli odjíždíme, že by si na naše závětrné místo dali stan, který mají na větru. Následuje pěkná scénka: nejdřív letí tropiko a zastaví se na domě. Pak tři lidi ve větru táhnou zmítající se stan, ze kterého trčí tyče a občas si na něj někdo lehne.

Nakládaný Hermelín

3. července 2007 v 10:34 | Helena |  moje recepty
Tak toto je další recept na přání. Původně jsem nakládaný Hermelín dělala podle nějakého receptu, ale postupně z něho příliš nezbylo. Největší změny asi zaznamenal česnek. V původním receptu se stroužky nechávaly celé nebo půlené, pak jsem je začala krájet na plátky (aby se daly taky dobře jíst) no a nakonec jsem dosáhla optimální velikosti částeček = česnek lisuji.

Nový Zéland 2000/2001 - 4. Mt. Cook NP

2. července 2007 v 9:35 | Helena, Zdeněk |  cestování
Odjíždíme do národního parku Mt. Cook. Když odbočíme z Highwaye 1, začíná být krajina mnohem zajímavější. Zvedají se před námi zasněžené Jižní Alpy, okolo jsou zelené kopečky. Zastavujeme se u dvou ledovcových jezer, Tekapo a nádherné tyrkysové Pukaki. Tam se jdeme podívat do nádherného kamenného skromného kostela, kde místo oltáře je průhled na jezero a hory (dříve z něj byl vidět Tasmánský ledovec). Je to nejkrásnější kostel, který jsem viděla (moc nemusím barokní andělíčky, raději střídmost a přírodu) a hned jsem zatoužila bydlet poblíž.