Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Nový Zéland 2000/2001 - 9. Svítící "červi"

14. srpna 2007 v 12:21 | Helena, Zdeněk |  cestování
Neděle, 7. ledna: V noci se budíme, abychom nezaspali. Vstáváme v šest hodin a po sedmé odjíždíme na stanoviště Black Water Rafting. Na tuto ranní hodinu jsme jediní zákazníci. Přichází Deborah a dává nám slušivé neopreny, boty a helmy se světlem. Pak jedeme asi 10 minut na satnoviště. Podle táty to vypadá jako cesta Gagarina na Bajkonur.:-)

Na začátku cesty je zkouška a omočení. Skok asi z 1 m do ledové vody. Takhle ráno je to šok. Pak jdeme lesem přes malý kopeček a expedice začíná. Je to krásné. Chvíli jdeme, skáčeme do vodopádů, chvíli plujeme na pneumatikách po říčce v jeskyních. Kolem krápníky, vodopády, a hlavně svítící "červi". Deborah nás táhne a my plujeme se zhasnutými světly a pozorujem "hvězdnou oblohu" tvořenou, kterou "svítící červi" tvoří na stropě jeskyně vysoko nad námi. Když vyplouváme z jeskyně, všichni litujeme, že už to končí.
Deborah nám cestou ukázala fosilie, jeskynní cvrčky, kost "pštrosa" Moa, úhoře,...
Po vyplutí z jeskyní se plavíme po říčce. Pak se, se střídavými úspěchy, snažíme vysoukat z neoprenu, dáváme si polívku a kafe. V kempu se balíme a odjíždíme na prohlídku muzea s rybami, fosiliemi a povídáním o "svítících červech".
A pak už odjíždíme na poloostrov Coromandel. Na první pláž, Waiki Beach, přijíždíme asi po čtyřech hodinách. Kemp je malý a plný, ale je tu ještě místo. Vykoupeme se a večer se jdeme projít po pláži za svitu měsíce.
Ještě si tu dovolím malou odbočku ke "svítícím červům". Jsou to larvy dvoukřídlého hmyzu Arachnocampa luminosa, který žije jen ve východní Austrálii a na Novém Zélandu. Larvy prochází pěti stádii vývoje a živí se hmyzem, který chytají na vlákna se slizovými kapičkami (proto Arachnocampa = něco jako pavoučí brouk), na která hmyz lákají pomocí světla. Dospělec pak žije jen pár dní (sameček) nebo jen jeden den (samička). Už se ničím neživí a jen se rozmnoží.
Svítí díky enzymu luciferáze a chormoforu (barvě) luciferinu. Jejich reakcí vzniká světlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cervik Cervik | Web | 9. prosince 2007 v 19:35 | Reagovat

Svitici larvicky to je neco podobneho jako svetlusky, jen neni potreba za nimi jezdit tak daleko :) Pohled na ty svitici cerviky musel byt hodne zajimavy.

2 Helena Helena | E-mail | 12. prosince 2007 v 11:40 | Reagovat

Cerviku, jo, svítí podobně jako světlušky, ale užs někdy viděl pokupě tolik světlušek? To jsem často ráda, že vidím jednu.;-) Tohle byla fakt hvězdná obloha a plout pod tím na duši... prostě nádhera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama