Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Roš hašana

13. září 2007 v 8:00 | Helena |  světová náboženství
Dnes, pokud tedy dobře funguje blog a článek se zobrazí ve čtvrtek 13. 9., je 1. tišri. Dnes a zítra se slaví židovský svátek Roš hašana, a začíná nový rok 5768. Tímto svátkem začíná deset dní pokání. Je to doba, kdy jsou otevřené tři knihy. Kniha života, kam jsou na roš hašana (den soudu) zapsáni všichni spravedliví, kniha smrti, kam jsou zapsáni velcí hříšníci a kniha "prostřední", kam jsou zapsáni všichni ostatní, kterým se otevírá deset dní do jom kipuru na to, činit pokání a zvrátit tak osud.

Židovský svátek nového roku tedy není veselý a radostný. Namísto šampaňského, chlebíčků a zábavy se odříkávají ranní omluvné modlitby, studuje se pečlivě Tóra a lidé vážně přemýšlí o svém chování v uplynulém roce. Vyhledávají svoje přátele i nepřátele, aby s nimi dali vše do pořádku a omluvili se. Nepřijmout omluvu je velkým hříchem.
Co se konkrétní tradice spojené s tímto svátkem týká, hlavním příkazem je troubit na šófar (beranní roh). Je deset důvodů, proč se v tento den má troubit na šófar:
• Tento den korunujeme Boha za krále světa. Na korunovacích bývá zvykem slavnostně troubit.
• Dny mezi roš hašana a jom kipur nazýváme Deset dní pokání - šofar má napomoci otevřít duše hříšníků a obrátit je směrem k Stvořiteli.
• K pokání má napomoci i připomenutí Daru Tory na hoře Sinaj, při kterém rovněž zněl zvuk šofaru.
• Samotný zvuk šofaru bývá často tak pronikavý, že v hříšníkovi probudí myšlenky na nápravu.
• V dlouhé historii židovského národa často proroci varovali národ před odklonem z přímé cesty a slova proroků se přirovnávají k zvuku šofaru.
• Troubením si připomínáme proroctví o Dni závěrečného soudu, který bude dnem šofaru a troubení".
• Připomenout si vítězný ryk nepřátel bořících chrám a modlit se za obnovu svatyně.
• Upevnit víru v návrat z exilu, o kterém je psáno: "A bude ten den a rozezní se velký šofar..."
• Připomenout si oživení mrtvých, kteří dle proroctví "uslyší hlas šofaru"
• A asi nejznámější: připomenout si poslední Abrahámovu zkoušku obětování syna Izáka, místo kterého byl nakonec obětován beran, který se zachytil rohy ve křoví.
Dalším aspektem svátku je korunování Stvořitele Králem. Zatímco ostatní dny se mluví o Bohu především jako o Otci, po do mezi roš hašana a jom kipur se o něm mluví jako o Králi - spravedlivém vládci. ne, že by ostatní dny nebyl Králem a tyto dny nebyl Otcem, nicméně po dobu soudu je spíše spravedlivým králem, než laskavým otcem.
Co se historie svátku týče, je spojován s několika důležitými událostmi. tento den se narodil praotec Abrahám i jeho vnuk Jákob (kterému bylo Bohem dáno jméno Izrael). V tento den byly vyslyšeny do té doby neplodné ženy Sára, Ráchel a Chána. Josef, syn Jákoba a Ráchel, kterého jeho bratři prodali do otroctví do egypta, kde byl vězněn, byl právě 1. tišri osvobozen a předstoupil před faraona. Po zničení prvního chrámu a návratu ze zajetí v Babylonii, zahájila se na roš hašana stavba nového chrámu na chrámové hoře. A tradice dokonce přisuzuje na 1. tišri stvoření člověka.
Jak už jste psali v některé z diskusí, jsem člověk, kterému nejsou věci jedno a rád je řeší. Proto mě takováto "oslava" nového přicházejícího roku inspiruje. Oslavit prichod noveho roku zpytováním svědomí a napravováním vztahů je pro mě určitou výzvou. Deset dní je dost, ale co se takhle jeden večer posadit bez televize a popřemýšlet, komu jsme ublížili, ke komu se nazchovali hezky a druhý den ho pozvat na kafe? A kom jsme poslední dobou nesmýšleli dobře nebo mu křivdili? Co zkusit najít 5 pozitivních věcí na tom člověku a nad těmi přemýšlet?
A když na nic takového nepřijdeme, můžeme pozvat další den kamarády a oslavit společně, že je nám spolu pořád dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

O čem bych se chtěl(a) více dozvědět, co se různých náboženství týče?

tradice, svátky, zvyky 41.7% (5)
příběhy jednotlivých postav 16.7% (2)
více o knihách, ze kterých vycházejí 0% (0)
více o víře 41.7% (5)
něco jiného (podělte se v diskusi) 0% (0)
náboženství mě nezajímají 0% (0)

Komentáře

1 fijalka fijalka | 19. září 2007 v 20:57 | Reagovat

Vratila sem se predevcirem z Polska, kde sme byli za pribuznejma. Spousta krasnejch kostelu, maly, novy, moderni, atypicky, rozestaveny. Vevnitr me ty kudrlinky a zlato a sochy tak neberou, ale kdyz je ten kostel plnej a vsichni se sborove modlej nebo zpivaj, libi se mi to. (Byli sme v tom kostele na svatbe, z myho pohledu to spis byla mse, do ktery byla vclenena svatba.) Nad virou a nadeji premejslim v tyhle dny..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama