Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Říjen 2007

Co bude dnes dobrého?

31. října 2007 v 13:30 | Helena |  jen tak
Tak takhle nějak začíná reklama, která mi opravdu vadí. Starostlivá maminka zaloví ve spíži a vybere Dobrý nápad od Maggi. Místo, aby s omluvou dítěti sdělila, že zapomněla nakoupit a tak tu má jen nějaké instantní cosi, co jim zbylo z prázdninového čundru, vytasí se s tím jako se super večeří, na kterou mají všichni jistě ohromnou chuť. A když budou jó hodní, udělá jim ještě výbornou pytlíkovou polívčičku. Jako od babičky (od mojí tedy ne).

Turecko 2007 - 4. Trabzon

30. října 2007 v 20:51 | Helena, Honza |  cestování
Úterý, 11. září: Ráno nás budík neúprosně dostává z postele ve čtyři hodiny. V půl páté nasedáme na "Taksi", které nás veze za pětatřicet lir (noční taxi jsou prý dražší) na letiště. Po půl sedmé odlétáme do Trabzonu, dříve Trapezuntu, bývalého hlavního města Trapezuntské císařství (více o něm viz např.: Trapezuntské císařství ). Přistáváme po osmé hodině. Je krásně, možná až moc teplo. Ubytováváme se na pokoji s vlastní koupelnou za třicet lir a hned se vydáváme na výlet ke klášteru Sumela.

Francouzský jablečný koláč

30. října 2007 v 12:42 | Helena |  oblíbené recepty
Dnes přicházím s receptem pro ty, kteří mají zásobu jablek ze zahrádky, rádi by z nich něco upekli, ale nějak chybí čas či chuť na pečení štrůdlu. Tahle jeho litá forma opravdu zabere daleko míň času a odpadá velmi nepříjemná věc s pečením spojená, alespoň pro mě, mytí válu a plechů.:-)

Mírný jazyk je stromem života

23. října 2007 v 13:02 | Helena |  úvahy nad textem
"Vlídná odpověď odvrací rozhořčení, kdežto slovo, které ubližuje, popouzí k hněvu.
Jazyk moudrých přináší dobré poznání, kdežto ústa hlupáků chrlí pošetilost.
... Mírný jazyk je stromem života, kdežto pokřivený rozkládá ducha."
(Bible, Přísloví 15. kapitola, verše 1,2,4)
"Z vašich úst ať nevyjde ani jedno špatné slovo, ale vždy jen dobré, které by pomohlo, kde je třeba, a tak posluchačům přineslo milost."
(Bible, list Efezským 4. kapitola, verš 29.)

Kočičí štajryš

22. října 2007 v 11:50 | Helena |  oblíbené recepty
Ačkoli pro toto tradiční lidové jídlo existují jména různá, vybrala jsem název z Plzeňska, který se mi obzvlášť líbí. Mám ráda brambory i kysané zelí a i pro jeho snadnou přípravu a finanční nenáročnost jsem si toto prosté jídlo oblíbila. Nehledě na to, že mě vše prosté a jednoduché nějak přitahuje. Ikdyž s novými cenami másla to už zas tak chudinská krmě není.

Turecko 2007 - 3. Istanbul - Topkapi

17. října 2007 v 23:14 | Helena, Honza |  cestování
Pondělí, 10. září: Ráno vstáváme v půl desáté. Dnes nikam nespěcháme. Po snídani vyrážíme k Modré mešitě (Sultan Ahmet Camii). Tu nechal začátkem sedmnáctého století postavit sultán Ahmed I., po kterém je pojmenováno i náměstí Sultanahmet. Mešita má šest minaretů, což bylo považováno za troufalost, protože do té doby měla šest minaretů jen mešita al-Haram v Mekce. Té mešitě pak musel nechat sultán postavit sedmý minaret.

Turecko 2007 - 2. Istanbul - přes Zlatý roh a zase zpátky

15. října 2007 v 21:36 cestování
Neděle, 9. září: Vstáváme až v půl desáté (což ovšem není zase až taková ostuda, uvědomíme-li si, že je tu o hodinu více a včera jsme měli poměrně náročný den). Po snídani na hostelu odjíždíme tramvají přes Zlatý roh k paláci Dolmabahçe. Cestou se ještě stavujeme v zajímavé barokní mešitě z roku 1851.

Štrůdl tradiční i můj

12. října 2007 v 13:23 | Helena |  moje recepty

O víkendu jsme na chalupě nasbírali jabka, tak jsem včera zase po roce pekla štrůdl. Je jedním z mojich nejoblíbenějších sladkých pečenin a většinou se ty čtyři šišky vypaří, ani člověk neví jak. Nabízím jednak tradiční recept, ale v závorkách uvádím svoji variantu.

Turecko 2007 - 1. Istanbul - Sultanahmet

10. října 2007 v 23:01 | Helena, Honza |  cestování
Sobota, 8. září: Vstáváme v půl páté. Rychle snídáme a vyrážíme na letiště. V letadlech do Mnichova a následně do Istanbulu dostáváme druhou a třetí snídani. Vydatně najezení přistáváme ve dvanáct hodin místního času (je zde o hodinu víc než u nás) na Atatürkově letišti. Tady si obstaráváme místní peníze (turecké nové liry) a pak i letenku na úterý do Trabzonu, pro kterou jsme se rozhodli při představě čtyřiadvacetihodinového cestování autobusem.

"Staré" ženy do šrotu??

10. října 2007 v 14:09 | Helena |  jen tak
K napsání tohoto článku mě inspirovala včerejší hospodská diskuse. Podle názoru jednoho účastníka je nanejvýš pobuřující, když se čtyřiatřicetiletá (34) svobodná žena chce seznámit. Je to taková troufalost, že nás to, následujíce jeho příklad, dokonce snad i opravňuje k tomu, odmítnout ji "pravdivými" slovy, že je moc stará a měla by už mít dávno vážný vztah. A čas je příliš drahocenný, než abychom zkoumali důvody proč ten vztah nemá. Nejspíš bude hloupá, ošklivá nebo nesympatická ...

Nový Zéland 2000/2001 - 11. Aucklad a cesta domů

9. října 2007 v 12:03 | Helena, Zdeněk |  cestování
Středa, 10. ledna: Tak dnes je poslední celý den na Novém Zélandu. Ráno se koupeme v bazénu a pak už přejezd do Aucklandu. Nejprve jedeme na letiště a ověřujeme, jestli se tu dají uschovat zavazadla. Pak se přesouváme do kempu, kde bohužel mají jen kabinky. Tak stavíme stany.

Na velikosti nezáleží

5. října 2007 v 9:47 | Helena |  jen tak
... aneb Líza na táboře
Před třítýdenní cestou do Turecka jsem samozřejmě řešila otázku co s Lízou, aby se měla po dobu mojí nepřítomnosti co možná nejlíp. Rozhodla jsem se, že dám klíče někomu, kdo mi ji bude chodit krmit a pohraje si s ní. Zůstane tak ve svém království. Nicméně mi to bylo důrazně nedoporučeno, prý by měla být po ten čas u někoho, kdo má třeba taky kočky... Milý dotyčný poradce si ale možná neuvědomil, že on sám má doma dvě kočky a pro mě bude nejjednodušší navrhnout, že dám Lízu k němu. Souhlasil.

Ramadán

3. října 2007 v 13:49 | Helena |  světová náboženství
Necelý týden po našem příletu do Turecka zde začal měsíc Ramadán (= Ramazán, jak to vyslovují tam). Je to měsíc půstu od jídla, pití, kouření a sexu. Ale jen po dobu od západu slunce až po moment, kdy při rozednívání lze rozpoznat černou a bílou nit.