Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Mírný jazyk je stromem života

23. října 2007 v 13:02 | Helena |  úvahy nad textem
"Vlídná odpověď odvrací rozhořčení, kdežto slovo, které ubližuje, popouzí k hněvu.
Jazyk moudrých přináší dobré poznání, kdežto ústa hlupáků chrlí pošetilost.
... Mírný jazyk je stromem života, kdežto pokřivený rozkládá ducha."
(Bible, Přísloví 15. kapitola, verše 1,2,4)
"Z vašich úst ať nevyjde ani jedno špatné slovo, ale vždy jen dobré, které by pomohlo, kde je třeba, a tak posluchačům přineslo milost."
(Bible, list Efezským 4. kapitola, verš 29.)

"Někdo tlachá, jakoby probodával mečem, kdežto jazyk moudrých hojí."
(Bible, Přísloví 12. kapitola, verš 18.)
K těmto citátům už není moc co dodat. Říkají velice výstižně to, co asi všichni dobře známe. Snad jen, že bych si takový mírný a moudrý jazyk přála. Uhlídat svoje slova je asi těžké pro každého, ale není to lákavá představa, že by pak člověk hojil rány, povznášel srdce, odvracel rozhořčení a přinášel dobré poznání a milost posluchačům?
A nebudeme pak, až se nám podaří být vlídní, považováni za slabochy? Zkuste si, alespoň třeba jeden den, nevypustit z úst ani jedno špatné slovo a bude vám jasné, kolik je na to potřeba vnitřní síly. Není snad daleko větší slabost si na něco pořádně zanadávat?
Úterý je vyhlášeno dnem za dobrou snídani, alespoň v reklamě se to říká. Tak co vyhlásit třeba středu dnem za dobré slovo? :-)
Pěkný den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 23. října 2007 v 16:41 | Reagovat

Ahoj Helco,

to mas pravdu, ja jsem uz stokrat litovala, ze jsem nekomu rekla neco osklivyho, jenom kvuli momentalni nastvanosti. Clovek by mel vzdycky premyslet, co rika. Pak se mu to vrati. Ale casto to nejde :(.

2 fijalka fijalka | Web | 23. října 2007 v 23:15 | Reagovat

Tak to este muzu stihnout.

3 gelefier gelefier | 3. prosince 2007 v 12:13 | Reagovat

"A nebudeme pak, až se nám podaří být vlídní, považováni za slabochy? Zkuste si, alespoň třeba jeden den, nevypustit z úst ani jedno špatné slovo a bude vám jasné, kolik je na to potřeba vnitřní síly. Není snad daleko větší slabost si na něco pořádně zanadávat?"

Za prvé mě přijde že k tomu aby člověk mluvil slušně a klidně nemusí mít žádnou vnitřní sílu to je přece normální ne ? Na druhou stranu si ale myslím že někdy je potřeba použít řeč ošklivější ostrou jako meč (tím nemyslím sprostou) jinak bys opravdu mohla být považována za slabocha( což ani nevadí), jako že by toho spíše někdo mohl zneužít a využít a nakonec by mohlo dojít třeba k daleko horší situaci než kterou mohlo vyřešit pár ostřejších slov dopředu.

4 Helena Helena | E-mail | 5. prosince 2007 v 10:32 | Reagovat

Že to píšeš Ty, tak ti i věřím, když říkáš, že "aby člověk mluvil slušně a klidně nemusí mít žádnou vnitřní sílu to je přece normální ne?" Bez mučení se přiznám, že já se někdy musím hodně přemáhat, abych mluvila klidně a někdy se i nezadaří se přemoct. Myslím si, že tohle zrovna opravdu nejde obecně říct, ač u Tebe to může být pravda. Kdyby to tak bylo, nemluvilo by se na tolika místech (nejen v Bibli) o umění hlídat svůj jazyk. Vezmi si třeba celou třetí kapitolu Jakubova listu: "Kdo nechybuje slovem, je dokonalý muž a dovede držet na uzdě celé své tělo.Dáváme-li koňům do huby udidlo, aby nás poslouchali, můžeme tak řídit celé jejich tělo. Nebo si představte lodi: Jsou tak veliké a jsou hnány prudkými větry, ale malé kormidlo je řídí, kamkoli kormidelník chce. Tak i jazyk je malý úd, ale může se chlubit velkými věcmi. Považte, jak malý oheň může zapálit veliký les!

I jazyk je oheň. Je to svět zla mezi našimi údy, poskvrňuje celé tělo a ničí celý náš život, sám podpalován pekelným plamenem. Všechny druhy zvířat i ptáků, plazů i mořských živočichů mohou být a jsou kroceny člověkem,

ale jazyk neumí zkrotit nikdo z lidí, Je to zlo, které si nedá pokoj, plné smrtonosného jedu..."

A to Jakubův list je rozdělen jen do ěpti kapitol a celou jednu věnoval jazyku.

Myslím si, že pro většinu lidí to není tak samozřejmé, jak píšeš Ty. Nejedná se tu o slova jako taková - jestli jsou třeba vulgární, ale spíš o pohnutky. Proto s tebou souhlasím, že někdy je třeba říct něco ostřejšího, aby se situace vyjasnila, nicméně ne s tím, že druhého chceš napadnout nebo zranit. A možná právě, že to ani nemusí být něco ostřejšího. I konflikty se dají řešit mírnou a klidnou řečí. To už ale opravdu záleží na situaci.

5 fijalka fijalka | Web | 19. prosince 2007 v 16:49 | Reagovat

asi spis de vo to né jesi budem povazovani za slabochy, ale jak to budem cejtit my sami. vostatni maj prece svy pocity a svy pohledy na vec, ty neovlivnime:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama