Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Turecko 2007 - 4. Trabzon

30. října 2007 v 20:51 | Helena, Honza |  cestování
Úterý, 11. září: Ráno nás budík neúprosně dostává z postele ve čtyři hodiny. V půl páté nasedáme na "Taksi", které nás veze za pětatřicet lir (noční taxi jsou prý dražší) na letiště. Po půl sedmé odlétáme do Trabzonu, dříve Trapezuntu, bývalého hlavního města Trapezuntské císařství (více o něm viz např.: Trapezuntské císařství ). Přistáváme po osmé hodině. Je krásně, možná až moc teplo. Ubytováváme se na pokoji s vlastní koupelnou za třicet lir a hned se vydáváme na výlet ke klášteru Sumela.

Dolmuşe (minibusy) tam jezdí každý den v deset hodin. Ke klášteru jdeme příjemnou lesní cestou s krásnými výhledy na nejbližší hory. Po třech dnech strávených ve městě je to pro mě balzám na duši. Nakonec vyšplháme po schodech na místo, odkud je vidět krásný klášter, přilepený na skále. Přístupná je jen malá část, zbytek by mohl být opět využíván řeckými ortodoxními mnichy.
Prohlížíme si nejstarší část kláštera, který byl založen ve čtvrtém století. Zvenku i zevnitř jsou krásné fresky, nejstarší ze čtrnáctého, nejmladší z osmnáctého století. Po více i méně zdařených
pokusech bez blesku zachytit kouzlo místa se pomalu vydáváme dolů k restauraci. Obědváme kuymak, něco jako sýrové fondue, a ve dvě nasedáme na dolmuş, který nás veze zpět do Trabzonu.
Tam si kupujeme baklavu a jiné sladkosti a míříme ke kostelu, který se pro změnu jmenuje Hagia Sophia. Na rozdíl od té istanbulské tu však nejsou téměř žádní turisté. Kostel je ze třináctého století a nachází se na krásném klidném místě nad
mořem. Sedíme ve stínu stromů, pochutnáváme si na baklavě. Cesta přes město byla celkem dlouhá a nepříjemná. Po chvíli odpočinku se vydáváme na dlouhou cestu zpět. Stavujeme se u arménského kostela z devátého století, na kterém jsou kačkary (ornamentální kříže tesané do kamene, viz též Arménie ).
Dál pokračujeme přes trh ovoce, zeleniny, koření a sýrů na náměstí poblíž našeho hotelu. Tam večeříme ryby se salátem a pak trávíme večer povídáním u čaje ve venkovní kavárně, která zabírá téměř celé náměstíčko. Připomíná nám to tu trochu Jerevan a jeho kavárny pod širým nebem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama