Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Leden 2008

Vaření na kolejích I - těstoviny

28. ledna 2008 v 15:07 | Helena |  moje recepty
Ač by vaření na trati mohlo být novým směrem v oblasti adrenalinových sportů, dnes mám na mysli úplně jiné koleje. V mojem případě konkrétně ty budějické. Vaření na takových kolejích není vůbec hračka, sporák na patro, jeden hrnec, jedna pánvička, plynová trouba podobna historickým válečným nálezům,... A to nemluvě o finanční situaci, přeci kvůli pečínce neoželím večer pivo ;-).
Samozřejmě, že jsme si občas dělali třeba kuřecí stehýnka po myslivecku nebo kung-pao, ale prim hrála úplně jiná jídla. Ikdyž třeba zrovna nejste na kolejích, myslím si, že rychlá a povětšinou i levná jídla se dají využít i třeba na cestách, nebo když není času či chuti do vaření nazbyt. Začnu tedy těstovinami, které byly asi opravdu nejčastější surovinou.

Krása českého jazyka I

18. ledna 2008 v 13:37 | Helena, Honza |  jen tak
Pod dojmem včerejšího večera - a trochu na odlehčení předchozí diskuse - vyhlašuji soutěž o nejdelší či nejnápaditější českou větu (dávající smysl), která obsahuje jen jednu samohlásku, případně žádnou či jednu z dvojhlásek au, ou.

Útlý pas a ňadra dmoucí

8. ledna 2008 v 13:10 | Helena |  zajímavosti z přírody
Či snad útlý pas a pánev medvěda - toť rada děda Vševěda?
Všimli jste si někdy, že většinou pouze ženy v reprodukčním věku oplývají útlým pasem (alespoň v poměru k bokům)? Samozřejmě ne všechny mladé ženy, ale obecně je to znak, který nenajdeme ani u mužů (což by se dalo čekat) ale ani u školaček či žen po přechodu (výjimky samozřejmě existují). Poměr pasu a boků je také znak, kterého si - dle statistik - muži po celém světě nejvíce všímají. Za ideální míry jsou i dnes - ve světě štíhlosti až nezdravé - považovány proporce 90-60-90, kde je právě ten zlatý poměr pasu : bokům (2:3) zahrnut. A proč právě tento poměr mají muži ve svých podvědomích zafixován? (Vycházejme z oné představy, že muž podvědomě od přírody touží zplodit co nejvíce potomků viz článek Červená královna a sobecký gen, se kterou se vědomě nejspíš málokterý ztotožní ;-)).

Novoroční předsevzetí

2. ledna 2008 v 11:39 | Helena |  jen tak
Letos jsem na ně dočista zapomněla. Teda zapomněla jsem si dát nějaká jasně formulovaná předsevzetí a zatím se spokojila pouze s mlhavým "začnu líp" ;-). Ale je teprve druhého, tak si ještě přecijen pár konkrétních předsevzetí zformuluji. Lidé vnímají novorční předsevzetí různě. Pro někoho je to blbost, pro jiného zdroj frustrace. Pro mě je to příjmené nakopnutí do dalšího roku. Pamatuji si, jak jsem si nechala jednou k Vánocům nadělit dětskou cvičící soupravu (tenkrát jsem ještě na dětskou měla nárok) a každý den radostně vstávala o hodinu dřív a cvičila. Vydrželo mi to docela dlouho, možná právě proto, že jsem tenkrát ještě měla v hlavě naivní představu, že když se člověk k něčemu odhodlá, vydrží podle toho žít celý život.