Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Občan Havel

29. února 2008 v 11:07 | Helena |  filmy
Minulý pátek jsem se s dobrou náladou vypravila krásnou jarní (nehledě na datum v kalendáři) procházku na Ořechovku. A Kouteckého film Občan Havel mi náladu ani v nejmenším nepokazil, ba naopak.

Poslední dobou si říkám, jak se mi krásně žilo, když jsem se o politiku téměř vůbec nezajímala (volit jsem chodila, to jo, ale ne až tak ze zájmu o politiku, ale ze zájmu na tom, aby komunisti měli co možná nejmenší procento hlasů). Před pár lety se však ve mně trochu hnulo svědomí a vědomí jakési "odpovědnosti" či něčeho podobného a začala jsem to politické dění trochu sledovat. Bohužel, čím víc se dozvídám, tím jsem zklamanější. Nějak jsem si podvědomě myslela, že je to vlastně tak, že komunisti jsou špatní a všechno ostatní ale je dobrý (tak nějak jsem to ve svých devíti letech vnímala po revoluci a asi mi to zůstalo). Vůbec jsem si nepřipouštěla, že by se nehrálo fér a každý podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (až na nějaké velice ojedinělé zatraceníhodné výjimky). Postupně jsem byla zklamanější a zklamanější a u letošní volby prezidenta jsem vůbec nevěřila vlastním očím. Možná jsem měla zůstat u svého minimálního zájmu a uchovat si svou vzpomínku na porevoluční období (záměrně píši svou), jakkoli by to bylo nezodpovědné.:-)
Občan Havel mě potěšil. S tímhle prezidentem jsem prožila většinu svého života (nepočítám li kojenecký a batolecí věk) a vnímám ho jako vesměs pozitivní postavu naší politiky. Jako člověka, který jedná podle svého svědomí a v souladu se svým přesvedčením, že pravda a láska MUSÍ zvítězit nad lží a nenávistí (kde řekl tuhle verzi a proč se ve filmu také dozvíte, bylo mu totiž vyčítáno, že nezařídil to, aby pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí, jak jim "sliboval"). Nemám ho spojeného s žádnými intrikami ani sobeckostmi. Možná to souvisí s tím, že neznám všechny souvislosti, nevím, nicméně film Občan Havel mi toto povědomí zachoval. Zvlášť ve světle toho, co vnímám kolem politiky teď a jak se s tím snažím varovnat, to pro mě byl balzám na duši.
Náš současný pan prezident Klaus z filmu nevyšel úplně nejlíp. Havlova hláška o svém velkém vnitřním vítězství: Ale já jsem se přemoh a nepozval jsem ho (Klause do Reduty, kam šli s Billem Clintonem a kam Klaus očividně hodně chtěl jít také), je jen jednou z mnoha. A jak to v Redutě dopadlo? Na to se běžte podívat.
Na závěr snad jen malá výtka, že mi v celkovém pojetí chyběla ta předchozí léta jeho života i prezidentování. Film začíná až v roce 1993. Na film jsem šla čistě naslepo (bez předchozího čtení recenzí) a moc se mi líbil. Tak, že si ani následně žádně recenze číst nebudu. Jedině snad tady od vás v diskusi.:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo mi přijde lepší prezident?

Havel
Klaus
oba jsou dobří
ani jeden

Komentáře

1 stanislav stanislav | Web | 4. března 2008 v 9:17 | Reagovat

tenhle zápisek jsem si se zájmem přečetl, taky uvažuju, že na ten film půjdu se mrknout. časem.

2 Martin Martin | 5. března 2008 v 20:50 | Reagovat

Podle meho nazoru na ten film nestoji jit do kina. Kdyby to bylo v TV tak bych to mozna ani nedokoukal. Jakoze pekne se to sleduje, ale neni to nic svetoborneho a nezanechalo to ve me nijake pocity nez ten, ze to byla reklama na Havla. Tak jako tak, kouka se na to pekne a kdo moc neceka, tak zklamnany nebude.

3 Helena Helena | E-mail | 7. března 2008 v 14:33 | Reagovat

Martine, s tím, že člověk občas jde do kina a zjistí, že kdyby to dávali v televizi, dávno by už šel dělat něco užitečnějšího, jsi mě pobavil. To se mi tedy občas taky stává. Ale zrovna Občan Havel nebyl ten případ. Možná to bylo i tou Ořechovkou - to je taková naše druhá televize ;-). Dojdem tam skoro v papučích, nikde nikdo,...Ale odejít se mi opravdu nechtělo. Zaujalo mě to moc. Bylo to i vtipný i zajímavý. Ale každýmu se líbí něco jinýho, to je pravda. A ani mi to nepřišlo jako reklama na Havla, možná spíš hanlivá reklama na Klause.;-) Byl to dokument o zajímavém člověku a dokumenty tak trochu "reklamy" jsou. To, že tam byl ukázán v dobrém světle mi vůbec nevadilo, protože i já ho tak vnímám. Ale chápu, že pokud to někdo vnímá jinak, může mu film být trochu proti srsti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama