Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Červen 2008

BeBe buchta

26. června 2008 v 8:00 | Helena |  oblíbené recepty
Recept na tuhle úžasnou buchtu jsem dostala od babičky mojí spolubydlící z kolejí v Budějicích, se kterou jsem vždycky moc ráda vařila, protože po babičce podědila své vynikající kulinářské schopnosti. Jednou, když jsem byla u ní na návštěvě nedaleko Kutné hory jsem měla možnost ochutnat tuhle dobrotu. Vzala jsem si recept, ale dlouho jsem ho měla jen někde zastrčený, pak si ho přepsala do kuchařky a až po dlouhých čtyřech letech jsem ho poprvé upekla. A teď ho peču vždycky, když je příležitost.

Rozpínání vesmíru

24. června 2008 v 8:00 | Helena |  zajímavosti z přírody
... aneb čím je něco dál, tím rychleji se to vzdaluje
V lednovém čísle Vesmíru - tedy toho časopisu - jsem narazila na krásný článek, kterým jsem se kochala několik dní. Je to populární (čiliže obyčejnému člověku velice dobře srozumitelný) článek "Rozpínání vesmíru podle soudobých poznatků" od Prof. Dr. Jiřího Jersáka. Můžete si ho přečíst tady.

Vídeňský Sachrův dort

22. června 2008 v 13:45 | Helena
Tak se opět rok s rokem sešel a zas jsem o něco starší (a moudřejší ;-)). Tentokrát jsem slavila s předstihem a udělala jsem dokonce dorty dva. Jeden tradiční piškotový a pak ještě "sachr". Já sice kakaové dorty a zákusky nerada, ale tenhle vždycky aspoň trochu ochutnám kvůli té meruňkové marmeládě, která mu dodává lákavosti i pro mě. Samozřejmě tu nepřináším recept na pravý Sachr, anžto je jeho receptura přísně střežená.;-)

Turecko 2007 - 8. U moře

21. června 2008 v 16:50 | Helena, Honza |  cestování
Neděle, 23. září: V sedm ráno přijíždíme do Antalye, kde přestupujeme na autobus do Olymposu. Po hodině a půl cesty přesedáme na Dolmuş, který nás odváží až do kempu Şaban. Najímáme si dřevěnou chatku s koupelnou za šedesát lir a po snídani vyrážíme na pláž. Cesta je sice romantická, vede přes ruiny lykijského města Olympos, ale kvůli tomu budeme muset každý den platit dvě liry vstupné.