Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Jak odzbrojit nepřítele

15. července 2012 v 12:34 | Helena |  Ponaučení od dětí

Ač je Tadeášovi teprve rok a půl, na odzbrojení nepřítele má daleko účinnější metody, než většina nás dospělých. Nedávno jsem opět byla svědkem zajímavé scény v dětském koutku. Tadeáš si s něčím hrál a poblíž sedící chlapeček mu to vzal. Očekávala bych, že nastane nějaká scéna, ale Tadeáš se jen rozhlédl a podal chlapečkovi ještě další hračku. Pak se zvedl a došel ještě pro další a další a všechny je klukovi podával. Ten z toho byl očividně v rozpacích.:-)

Tak mě to zas donutilo přemýšlet o tom, s čím na svět přicházíme a co nás pak učí život. Tadeáš nepokládal chlapečka za zlého, za někoho, kdo mu chce ublížit. Pochopil to tak, že chlapeček si chce hrát s hračkama a tak mu je nosil a měl radost, když si je kluk bral. Myslím, že na svět přicházíme opravdu jako ty čisté duše, které ještě neokusili zakázaného ovoce ze stromu poznání dobrého a zlého a že tak držíme v rukách v zavinovačce neuvěřitelný poklad. A na nás rodičích leží ten nadlidský úkol, jak dítěti vysvětlit co je dobré a co zlé a přitom nechat dostatek prostoru jeho vlastní duši. Nenutit mu, že třeba zrovna ten chlapeček je zlý, protože mu zbořil hrad. A už vůbec neříkat vlastnímu dítěti, že je zlé, zlobivé, nebo třeba prase, když rozpatlá jídlo. Myslím si, že tím se dokáže napáchat spousta škody. Aby nedošlo k mýlce, samozřejmě, že když Tadeáš zlobí, tak mu řeknu, že se to tak nedělá, ale hlídám si, abych vždy hodnotila to chování, ne jeho.
Bohužel se to nedá odbýt nějakým jedním rozhovorem o tom, co je dobré a co zlé. A musíme neustále pracovat sami na sobě a především nebýt slepí k tomu, co nás učí svým příkladem naše ratolesti. Já se tenkrát v dětském koutku naučila, že potencionálního nepřítele můžeme odzbrojit tím, že ho za nepřítele nepovažuje a s úsměvem přemýšlíme o tom, co by ho potěšilo. Že je to nemožné? Ale, vždyť to zvládne malé dítě ;-).
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mila Mila | E-mail | 22. února 2014 v 14:44 | Reagovat

Skvěle

2 Joanna Joanna | E-mail | Web | 28. listopadu 2015 v 14:54 | Reagovat

Je nadherne kolik nas toho nase deti mohou naucit. Ja sama jsem toho svedkem kazdy den s nasimi dvema holcickami. Na svem blogu www.konceptmatky.wordpress.com mam taky spoustu podobnych postrehu :)Dekuji za tento Vas pribeh :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama