Každé zbytečné slovo je zbytečné. (Jára Da Cimrman)

Kdo jsem?

30. června 2013 v 23:01 | Helena |  úvahy nad textem
"Až vám přestane vadit, že nevíte, kdo jste, tak to, co z vás zbyde, je vaše pravé já... Jste spíše čisté pole možností než něco pevně definovaného." (E. Tolle: Nová země, PRAGMA 2006, str. 86)

K napsání tohoto článku mě inspirovala jedna krátká debata s kamarádem na téma, jestli to, co si o nás ostatní myslí ovlivňuje to, co jsme. Já zastávám názor, že ne, resp. že by to byl hodně smutný a náročný život, kdyby tomu tak bylo. Jak by se člověk musel neustále snažit lidem kolem sebe zavděčit, kolik rolí by musel hrát,... Ale je asi pravda, že to, jak nás vidí ostatní, může ovlivnit to, co si o sobě myslíme sami. Ale ani tomu by tak nemělo být. Já jsem někdy překvapená tím, co si o mně někteří myslí, ale možná ještě víc tím, jak rozdílně vnímají určitě hodnoty nebo vlastnosti. To, čeho si cením a co mě stojí hodně úsilí například vnímají jako slabost nebo jako projev slabosti. Což mě přivedlo k myšlence, že pokud nejsme člověku hodně blízko, nemůžeme vidět, co se skrývá za jeho vnějšími projevy. Co nám může připadat jako slabost, může být projevem ohromné vnitřní síly a naopak. Ale taky k tomu, že vlastně moc často nevíme, co si o nás lidi kolem myslí. Spíš své soudy o člověku probereme s jinými lidmi, než abychom se snažili dobrat toho, proč se kdo jak chová.
Abych to shrnula. Souhlasím, že názory jiných mohou ovlivňovat to, jak se chováme, ač si nemyslím, že by to tak mělo být. Mám to štěstí, že mám kolem sebe pár nejbližších přátel, se kterými věřím, že jsme si tolik blízko, že si rozumíme, vnímáme se, uděláme si čas na to, abychom si protříbily naše myšlenky, chování a pohnutky, které nás k čemu vedou a i díky nim mám celkem představu o tom, kým jsem (na té povrchnější úrovni), co prožívám a o svém místě v životě.
Dalším pilířem a zdrojem nějakého povědomí o sobě a oné niternější povaze je mi víra.
A také díky tomu, co v poslední době prožívám, si uvědomuji, kolik je pravdy na onom úvodním citátu. Člověk může poznávat myslí nějaký soubor svých vlastností, reakcí na podněty, chování v určitých situacích, své intence, ale ani to všechno dohromady mu nedá poznat to, kým je. Člověk se vždycky něčím překvapí, ať už pozitivně nebo negativně. Nicméně to, kým je, to je nějaké vnitřní hluboké bytí skryté za hranicemi mysli. O tom se nedá přemýšlet, dá se to jen cítit, tušit. A toto bytí neovlivňuje ani to, co si o nás myslí ostatní, ani to, co si o sobě myslíme sami.
Pokud můžete, nedělejte rychlé soudy o lidech a jejich chování. A nenechejte si nikým říkat, jací jste! To není na druhých, aby to posuzovali. A vlastně možná ani na nás to není. Jsme "čisté pole možností". Možná, když si to uvědomíme, překvapíme sami sebe (a možná i okolí, ale na tom až tolik nezáleží).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 noemus noemus | E-mail | 1. července 2013 v 14:47 | Reagovat

Jelikož jsem oním kamarádem, tak mám silnou potřebu uvést co jsem řekl na pravou míru. Je to asi dáno tím, že jsem si (jsa v trenkách u umyvadla) nedal příliš velkou práci s vysvětlením svého názoru a tak jsem byl pochopitelně nepochopen :o)

To jak nás vidí ostatní samozřejmě ovlivňuje to jak o sobě smýšlíme a snaha se ostatním zavděčit jistě může hrát pro někoho roli, ale to není přesně to co jsem měl na mysli. Šlo mi především o problém sebeklamu, když budu niterně přesvědčen, že jsem příjemným a zábavným člověkem, ale ostatním se budu zdát otravný, tak kdo bude mít pravdu? Jsem otravný nebo zábavný? Tento jednoduchý příklad snad lépe ilustruje to co jsem chtěl říci. Když to trochu zobecníme, tak si myslím, že pravda o tom jakcí jsme je z velké části dána tím jak nás vidí ostatní - a my to ani nemusíme vědět. Pokud si to ale uvědomím, pak aniž bych se snažil někomu zavděčit, mohu se pokusit se uvidět cizíma očima a dozvědět se něco o sobě. Třeba se mi to nebude líbit, ale bude to jistě stát za to.

Podle mne nemohu zjistit kdo jsem (jenom) tím, že se zaměřím na své nitro. Ani si nemyslím, že mé nitro je něco neměnného za hranicemi mysli. To co mne tvoří je dáno tím jak daleko sahá mé vědomí. Dokážu-li uvidět i své nedostatky (třeba i díky tomu, že budu naslouchat ostatním), pak jsem své já změnil, už nejsem stejný jako předtím a mám jistou šanci změnit nejen své nitro ale i to jak mne ostatní potom uvidí. Obojí je totiž důležité. To kdo jsem je má niterná záležitost. Ale to jaký jsem je dáno nejen tím kdo jsem, ale i tím jak mne ostatní vidí. To jaký jsem se totiž ukazuje až na mém vztahu a následně na mém chování k ostatním. (Jistě, že jsou tu i aspekty mého já, které nejsou závislé na ostatních lidech, ale těch podle mne mnoho nebude - Cogito, ego sum - introspekce může odhalit jen něco)

To, že budu naslouchat ostatním a třeba si na základě toho měnit, nepovažuji za narušení mé integrity. Ale za evoluci mé osobnosti. Pokud zajdu do extrému, pak by se také mohlo stát, že mne střet z cizími názory nijak neovlivní, tedy ani pozitivně, pak už to nebude evoluce, ale stagnace. Bude to konec všeho "živého" v mé osobnosti, život je totiž změna, co se nemění, co se nerodí a neumírá to není živé. Ani kámen nezůstane věčně stejný. a je to tak samozřejmě správně.Jelikož jsem oním kamarádem, tak mám silnou potřebu uvést co jsem řekl na pravou míru. Je to asi dáno tím, že jsem si (jsa v trenkách u umyvadla) nedal příliš velkou práci s vysvětlením svého názoru

2 Radek Radek | E-mail | Web | 14. září 2013 v 12:58 | Reagovat

[1]: Souhlasím a jsem rád, že to někdo vidí podobně. Klíčové je podle mě právě to, že se budeme na základě vnějšího hodnocení vyvíjet ku prospěchu všeho :)

3 Tunde Tunde | E-mail | Web | 28. dubna 2014 v 10:18 | Reagovat

Dobrý den,

Všimli jsme si, že máte spoustu chutných receptů na vašem blogu a chtěli bychom Vám představit naši novou webovou stránku www.vyhledejrecepty.cz kde si naši uživatelé mohou vybírat z více než 100 000 posbíraných receptů. Každým dnem narůstá návštevnoť strany.
Na stránce jsme vytvořili také žebříček Tob blogů, kde najdete všechny přidané blogy a můžete přidat i ten Váš. My zkopírujeme všechny recepty a uživatelé je pak mohou nalézt pomocí našeho vyhledávače. Tím pádem se zvýší návštěvnost Vašeho blogu. Nemusíte se obávat, vše Vám nabízíme zcela zdarma.

Vyhledejrecepty.cz má své sesterské webové stránky na celém světě. Budeme velmi rádi když se stanete součástí této velké rodiny.

V případě že máte nějaké otázky obraťte se na nás.

S pozdravem,
Tunde
info@vyhledejrecepty.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama